• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 12 824
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/Dla Uczniów/Pedagog szkolny

Pedagog szkolny

Przydatne adresy i linki

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
tel. +48 32 4311 267
ul. 3 Maja 42, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
www.poradnia-czerwionka.pl

Ośrodek Pomocy Społecznej
tel. +48 32 43 12 039
+48 32 43 11 166
+48 32 77 82 876
+48 32 43 18 100
ul. 3 Maja 36b, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
www.opsczerwionka-leszczyny.pl
Przypominamy, iż na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny działa Gminny Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie; numer telefonu, pod który można zadzwonić od 7.30 do 19.00, przez cały tydzień – +48 571 334 423

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
tel. +48 32 42 600 33 wewn. 11 - 18
ul. 3 Maja 31, 44-200 Rybnik
www.pcpr.rybnik.pl

Komisariat Policji
tel. +48 32 4391710
ul. 3 Maja 40, 44-230 Czerwionka-Leszczyny

Sąd Rejonowy w Rybniku
tel. +48 32 43-93-100
Plac M. Kopernika 2, 44-200 Rybnik
www.rybnik.sr.gov.pl

Śląskie Centrum Informacji o Sektach
www.sekty.cal24.pl

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
www.niebieskalinia.pl

Ochrona i kontrola w internecie
Chronisz bo kochasz
Działasz skutecznie, bo masz wiedzę
www.chrondziecko.org

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
bezpłatny +48 116111

Narkotyki - Narkomania - ogólnopolski telefon zaufania
+48 801 199 990
czynny codziennie w godz. 16-21

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
www.kbpn.gov.pl
www.narkomania.gov.pl

Informacje Ogólne

Uczniowie mogą uzyskać wsparcie od pedagoga gdy:

  • mają kłopoty i problemy szkolne lub pozaszkolne, a sami nie potrafią ich rozwiązać,
  • nie mają z kim porozmawiać o swoich troskach i problemach,
  • nie czują się bezpiecznie, są w konflikcie z rówieśnikami lub dorosłymi,
  • mają trudności w nauce i nie potrafią ich przezwyciężyć,
  • czują, że ich potrzeby (materialne, psychiczne) nie są i nie mogą być zaspokojone,
  • potrzebują wsparcia lub pomocy ze strony innych osób dorosłych, a nie wiedzą jak się do nich zwrócić,
  • mają trudności w podjęciu decyzji o wyborze kierunku dalszego kształcenia,
  • szukają możliwości rozwijania swoich uzdolnień,
  • mają poczucie, że ich prawa nie są przestrzegane.

Rodzice i opiekunowie mogą uzyskać pomoc w:

  • rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych dzieci,
  • rozwijaniu umiejętności wychowawczych,
  • trudnych sytuacjach rodzinnych, losowych,
  • kłopotach materialnych rodziny.

Kiedy szukać pomocy specjalistycznej dla swojego dziecka?

Wskazówki dla rodziców

Rodzice wielu uczniów czują się często zakłopotani, osamotnieni i bezradni w obliczu trudności oraz problemów swego dziecka. Nie zawsze wiedzą, jak na nie reagować, jakie podjąć działania, kiedy i jak szukać dla córki lub syna specjalistycznej pomocy. Oto kilka wskazówek:

Do specjalisty, który ma doświadczenie i może pomóc w prawidłowym rozpoznaniu sytuacji dziecka oraz w ochronie go przed zagrożeniem, należy koniecznie zgłosić się gdy:

  • Dziecko jest w kryzysie, np. lawinowo narastają jego problemy w nauce, coraz częściej unika szkoły, stało się bardzo agresywne albo apatyczne, unika kontaktu z innymi, samookalecza się, myśli lub mówi o tym, że zrobi sobie krzywdę, pije alkohol, zażywa narkotyki, nie wraca na noc do domu itp.
  • Zawiodły wszelkie podjęte dotychczas przez rodzica próby osobistej interwencji, wprowadzania zasad i konsekwencji, udzielania wskazówek i wsparcia, stosowania różnych form zachęty. Zawiódł także system wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez szkołę.

Najlepszym sposobem znalezienia dobrego specjalisty jest zwrócenie się prośbą o informację do osób, które z racji wykonywanego zawodu mają do czynienia z problemami dzieci i młodzieży i na pewno znają instytucje pomocowe działające w regionie, mogą również polecić konkretnych specjalistów. Można tu skorzystać z rady pedagoga szkolnego. Można też podpytać znajomych, zadzwonić pod numer telefonu zaufania bądź samemu szukać kontaktu
z potrzebnym specjalistą, np. w zasobach sieci internetowej.
Warto również skontaktować się z lekarzem rodzinnym i poddać dziecko kompleksowym badaniom medycznym. Niektóre problemy w nauce, a także z zachowaniem mogą mieć podłoże chorobowe lub biologiczne i wymagać leczenia farmakologicznego.

Źródło: Głos Pedagogiczny

O szkodliwości spożywania napojów energetycznych przez dzieci i młodzież

Po raz kolejny przychodzi nam się zmierzyć, z nowym zagrożeniem jakie czyha na zdrowie naszych dzieci. Producenci napojów energetyzujących prześcigają się w pomysłach, jak swój towar dobrze sprzedać nie dbając o dobro naszych pociech. Proponuje im się śmieciową energię, która szkodzi młodemu układowi nerwowemu i sercu. Naukowcy alarmują, że wysokie spożycie kofeiny może doprowadzić do uszkodzenia rozwijającej się wątroby, która nie potrafi jeszcze skutecznie rozłożyć tej substancji, ani szybko oczyścić z niej organizmu. Dlatego bardzo Was zachęcamy do zapoznania się z problemem nie tylko śmieciowego jedzenia, ale również śmieciowej energii pochodzącej z psychodrinków.
Dziecko nie powinno przyjmować kofeiny pod żadną postacią! To substancja, która wpływa na środkowy układ nerwowy, u dzieci może powodować rozdrażnienie, przyspieszone tętno, drżenie rąk, ból głowy i zaburzenia snu. Lody z kofeiną, energetyzujące gumy do żucia, a nawet pobudzające jogurty - to tylko niektóre nowe artykuły, które z łatwością trafiają do naszych domów. Są niedrogie, modne, smakują dzieciom. Niestety, Rodzice wciąż nie zdają sobie sprawy, że zawarta w tych produktach energia jest niebezpieczna dla ich dzieci w okresie dorastania!
1 puszka psychodrinka odpowiada 6 filiżankom mocnej czarnej kawy - to z pewnością nie jest zdrowe!
Jeden na pięciu młodych ludzi pije energy drinki nawet kilka razy w tygodniu! Ilu z nich sięgnie po nowe produkty energetyczne? Zadbajmy o nasze dzieci - nauczmy je czerpać energię z dobrej wody mineralnej, warzyw, owoców i aktywności ruchowej. Wtedy na pewno będą zdrowe.
Tylko ZDROWA ENERGIA doda skrzydeł Twojemu dziecku!
Napoje energetyczne: to inaczej psychodrinki, energy drinki, napoje energetyzujące.
Są to bardzo popularne w Polsce produkty spożywcze o charakterystycznym składzie i smaku zbliżonym do oranżady, które powstały z myślą o osobach dorosłych. Ich działanie polega na szybkiej, ale krótkotrwałej likwidacji zmęczenia i wzmocnieniu koncentracji. Zawierają substancje szkodliwe dla dzieci i kobiet w ciąży: duże ilości kofeiny, cukru, różnorodne substancje chemiczne z barwnikami na czele. Sprzedawane są w puszkach, małych butelkach, dużych butelkach (co sugeruje, że można tych napojów bezpiecznie wypić więcej), i niewielkich, skoncentrowanych "shotach". Mimo, że są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, może je kupić i wypić każdy, bez ograniczeń.
Po przedawkowaniu tego rodzaju picia obserwuje się: niepokój i nerwowość, przyspieszenie tętna i oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego, drżenie ciała, ból głowy, zaburzenia snu, odwodnienie, nadpobudliwość, halucynacje. Odnotowywano też zatrzymanie akcji serca!!!
Dzieci i młodzież spożywające napoje z dużą zawartością kofeiny i tauryny mogą w przyszłości chorować z powodu: otyłości, próchnicy, zaburzeń psychicznych, choroby wieńcowej, zaburzeń neuronalnych, przedwczesnego starzenia, osteoporozy, nerwic. Możliwe są również problemy z pamięcią, uzależnienie od kofeiny, której organizm musi przyjmować coraz więcej by utrzymać efekt pobudzenia. Wielu młodych w przyszłości sięgnie do przyjmowania innych substancji psychoaktywnych i się od nich uzależni.
MAMO, TATO! KUPUJĄC DZIECKU PICIE SPRAWDŹ, CZY NIE ZAWIERA KOFEINY!!! Może wspólnie przygotujecie domowy sok lub kompot, by zdrowo rosło.

źródło: Głos Pedagogiczny

do góry